Koupě nemovitosti zahraniční osobou

Tazatel: Bartůňková

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jak je to s koupí bytu nebo domu, pokud je zájemce ze zahraničí, resp. z Kanady. Jaká platí pravidla a co všechno musí být zajištěno. Musí být povolení k pobytu?

Odpověď:

Vzhledem k větší administrativní náročnosti této transakce a nutnosti poskytnout některé dokumenty v českém jazyce je vhodné doporučit zahraničnímu zájemci o koupi nemovitosti spolupráci s místním zástupcem, který proceduru ovládá a cizímu státnímu příslušníkovi poradí. Praxe nejčastěji zapojuje advokáty nebo realitní makléře. Při existenci zástupce není fyzická přítomnost kupce v Česku ani nutná a zájemce tak musí vystavit jen plnou moc a splnit jisté povinnosti, které ukládá zákon proti legalizaci výnosů z trestné činnosti (např. dostatečná identifikace kupce) atd.

Můžeme shrnout, že dnešní stav je takový, že veškerá omezení stanovená devizovým zákonem jsou zrušena. České právo je tak plně liberalizované a v souladu s předpisy Evropské unie ve vztahu k zákazu omezování pohybu kapitálu mezi členskými zeměmi a podmínky pro nabývání nemovitostí cizozemci (z jakékoliv země světa) jsou rovné s podmínkami pro české tuzemce.

Odpovídá: Vaše M&M poradna

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Naposledy upraveno: 1.9.2017

Máte dotaz? Napište nám nebo projděte kategorie poradny